Sdílet na Facebooku

Gromin Dolac

Gromin Dolac je miniaturní dnes už vlastně téměř opuštěná vesnice na jižní straně ostrova. Nachází se zhruba uprostřed pobřeží. Nejbližší vesnice je Zavala, nejbližším městečkem je pak Jelsa. Velkou nevýhodou vesnice Gromin Dolac je, že se zbytkem ostrova je spojená jen hodně úzkým, neosvětleným a dlouhým tunelem Pitve.

Zajímavostí je, že ačkoliv zde v roce 1953 žilo ještě 172 lidí, tak dnes zde nežije prakticky nikdo. Jenom pár lidí sem přijíždí na léto.

Nejvýznamnější památkou je dvoupatrová kamenná věž, která byla postavena k obranným účelům, a patří k vzácným a zachovalým památkám svého druhu na celém ostrově. Jihovýchodně od Gromin Dolac se pak na pobřeží nachází Majurska Budić (nyní Radonić), což je renesanční zámek a observatoř postavený v polovině 16. století . Kousek nad obcí se pak nachází známé jeskyně, která byla osídlena již v době neolitu.

Jinak samotná obec se nachází asi 250 metrů od moře v strmém svahu. Je zde spousta už opuštěných domů. Vesnice je krásnou ukázkou zdejší architektury a stavitelského umění. Domy jsou většinou stavěny z kamenů, kterých je v okolních skalách plno. Dolů k moři pak vedou schody. Pobřeží je také skalnaté a zarostlé mnohdy až exotickými sukulenty jako je například agáve.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.