Sdílet na Facebooku

Jelsa – v centru Hvaru

Městečko Jelsa má asi jednu z nejvýhodnějších poloh na Hvaru. Nachází se na konci téměř kilometr dlouhé zátoky na severní straně ostrova. Navíc je situované téměř uprostřed, takže se odtud dá dostat jak do vnitrozemí Hvaru tak k nejdůležitějším městům jako Hvar a Stari Grad. Jelsa patří k těm důležitým a větším městům na Hvaru. Proto je také správním městem stejnojmenné opčiny, což je taková chorvatská obdoba našeho okresu. Jen pro představu opčina Jelsa má 121,2 kilometru čtverečních, což je asi 40% rozlohy Hvaru.

+ Kliknutím zvětšíte na plnou velikost!

V celé opčině Jelsa žije podle posledního sčítání 3.656 lidí z toho plných 1.798 v samotném městě. Ostatní jsou roztroušeni po stovkách v menších vesnicích jako jsou Gdinj (119), Gromin Dolac (4), Ivan Dolac (26), Svirče (445), Pitve (81), Poljica (68), Vrboska (526).

Co se týká okolí města, tak to je velmi krásné a zajímavé. Jelsa má tu zvláštnost, že na rozdíl od jiných míst na ostrově má dostatek čerstvé vody. Je tu tak mnohem bujnější a bohatší vegetace než jinde. Na jih od města roste hustý borový les, který se svažuje po mírných kopcích až k hlavnímu horskému hřebenu u jižního pobřeží ostrova. Na západ od města se pak nachází Starigradská rovina, která je centrem tradičního zemědělství, díky kterému se dostala i na seznam kulturních památek UNESCO.

Krásný pohled na Jelsu od moře

Stejně bohatá je i historie samotného města a okolí. Původně zde stála osada Civitas Vetus Ielsae o které se toho však moc neví, dokonce ani její přesné umístění. Pro svou výhodnou polohu byla tato oblast osídlena už od starověku. O tom svědčí masivní kamenná pevnost Grad (nebo také Galešnik) na jednom z jižních kopců nad městem. Ta sloužila Řekům jako pozorovatelna a zajímavostí je, že byla vybudována na základech ještě starší Ilyrské pevnosti z 4. století před našim letopočtem. První oficiální zmínka o samotné Jelse jako městu pak pochází až z roku 1331. Další důležitý rok pro město je 1424, kdy mu byly přiznány rybářská práva pro okolní vody. Díky čerstvé vodě se také stalo dobrým místem pro doplnění zásob.

Pohled na historické centrum

V té době byly postaveny první kamenné domy kolem kostela sv. Mihoviče (St Michael) na takzvané Malé Bandě na severní straně zálivu. Další skupina domů pak vyrostla na jižním pobřeží, v okolí kostela sv. Ivana (St John). Město prosperovalo a kromě zemědělství a rybolovu se zde začalo dařit i stavbě lodí a obchodu. Hlavně v průběhu 19. století se Jelsa stala opravdu důležitým přístavem. Roku 1830 pak byly vysušeny některé okolní mokřady. Vyrostl zde nový park, u přístavu nábřeží, nová radnice a spousty dalších staveb.

Kostelík v centru Jelsy

Jelsa bylo také jedno z prvních měst, které otevřelo svojí náruč turistům a to už roku 1868. První hotel pak vyrostl v roce 1911. A oblibu si drží dodnes. Je zde spousta malých obchůdků a kavárniček a také dobrá dostupnost do okolí. Výhodná je přímá katamaránová linka pro přepravu lidí do Splitu a zpět.

Okolí je velmi členité s množstvím zátok a pláží (například Mina Beach na východě od centra města), stejně tak se toho zde najde hodně pro milovníky památek, kostelů, pevností. V Jelse si zkrátka přijde na své každý. Je to opravdu vhodné místo pro delší pobyt nebo když už nemáte tu možnost, tak se sem vydejte alespoň na krátký výlet.

Jedna z nádherných historických uliček

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.