Sdílet na Facebooku

Město Hvar na ostrově Hvar

Přístavní město Hvar (italsky Lesina) je nejdůležitějším a hlavním městem stejnojmenného ostrova v chorvatské Dalmácii. I když tomu tak vždycky nebývalo, dnes se jedná o skutečně nejdůležitější a největší město ostrova. Nyní má oblast Hvaru 4138 stálých obyvatel (podle sčítání z roku 2001). Město leží na jiho-západním cípu ostrova a je nasměrováno k ostrovu Vis a k otevřenému moři. Hvar je oblíbeným turistickým letoviskem a díky výhodným klimatickým podmínkám sem jezdí návštěvníci na ozdravné pobyty dokonce i v zimě.

Díky tomu se zde také mimořádně daří bujné přímořské a subtropické vegetaci zastoupené především palmami, agáve, oleandry aj. Kromě tohoto teplého a slunného počasí, které zde panuje po většinu roku a doslova vybízí ke koupání, nabízí však Hvar i velké množství památek a kulturních zajímavostí. Kolem celého města se například vine Benátské opevnění – hradby, které bezprostředně navazující na pevnost Španjol též Španjolska tvrdjava (88 m n. m.), postavené v 16. století. Na kopci vysoko nad městem (241 m n. m.) se pak hrdě tyčí další pevnost Fort Napoleon, postavená Francouzi začátkem 19. století.

Nádherné je i náměstí, kde naleznete hned několik výstavních budov, mezi které určitě patří Budova Arzenálu (Arsenal), neboli opravny válečných lodí z 16. století na kterou bylo v 17. století přistavěno divadlo, které se dnes řadí mezi jedno z nejstarších v jihovýchodní Evropě. Krásná je i katedrála sv. Štěpána (Sveti Stjepan), což renesančně-barokní stavba ze 16. až 17. století. Dalších památek je ve městě spousta a i kulturní program je zde přes léto velmi bohatý, což samozřejmě souvisí hlavně se sídlem divadla.

Hvar toho nabízí opravdu spoustu pro všechny duše. Každý si zde prostě najde to, co ho baví. A kdyby přeci jen, můžete vyrazit na výlety po okolí nebo do Starého Gradu, což je další velké město s zároveň nejstarší osídlené místo na Hvaru.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.