Sdílet na Facebooku

Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja je menší vesnice na jižní straně ostrova Hvar. Administrativně obec patří k městu Hvar od kterého je vzdálené asi 13 kilometrů. Trvale zde žije jen kolem 140 lidí. Asi 5 kilometrů od obce se nachází dva malé ploché ostrůvky Lukavci, na nichž stojí i maják.

Sveta Nedjelja se nachází přímo pod nejvyšší horou ostrova – Svati Nikola (vysoký 626 metrů). Pod horou je také jeskyně obývaná už v době neolitu. Ve skalním výklenku byl také postaven renesanční augustiniánský klášter, z něhož se ale dochovaly jen ruiny. Nejvíce zachovalý zůstal kostel.

  

Samotná vesnice se nachází na malém poloostrově a je obehnána působivými skalami. Mezi nimi se pak nachází opravdu téměř dech-beroucí nádherné pláže. Nejhezčí jsou ty písčité ukryté v malých zátokách mezi skalami. Samotné městečko má krásný historický ráz. Některé uličky připomínají spíše romantický skanzen.

Strmé svahy kolem Sveteho Nedjelji poskytují výborné podmínky pro pěstování vinné révy, kterou zde najdete téměř na každém kroku.

V bezprostřední blízkosti svatého Nedilja se také nachází četné trasy určené pro lezení ve skalách, které jsou velmi oblíbené mezi milovníky tohoto sportu po celém světě.

  

  

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.