Sdílet na Facebooku

Vnitrozemská vesnice Vrbanj

Vrbanj (v místním nářečí: Varbonj) je větší vesnice ve vnitrozemí západního Hvaru. Administrativně patří pod správní město Stari Grad. Trvale zde žije 489 obyvatel, což Vrbanj řadí spíše k těm větším vesnicím. Obec je situována v geografickém středu ostrova, v kopcích mezi Starim Gradem a městem Jelsa. Nejbližší moře je vzdáleno asi 5 kilometrů na západ i východ.

Vrbanj se nachází na okraji archeologické lokality Starogradsko polje zapsané na seznam světového kulturního dědictví UNESCO.

Název obce je odvozen od slovanského slova „vrba“ označující strom rostoucí blízko vody. Pod tímto názvem byla obec zaznamenána i v první písemné zmínce sahající do roku 1331.

Vzhledem k velmi výhodné poloze, ale bylo toto místo osídleno již v pravěku. Nad obcí se nachází pozůstatky prehistorické hradiště Gračišće. V oblasti byly nalezeny také pozůstatky pozdějšího římského osídlení.

Později se obec stala sídlem prefekta ostrova. Na konci 14. a 15. století se místní lidé začali zabývat stavbou lodí, což vedlo k velkému ekonomickému rozvoji. V roce 1475 Vrbanj dokonce získala svého vlastního pastora, který byl zároveň také prvním farářem na ostrově. V 15. století obyvatelé Vrbanje spolu s dalšími lidmi z okolních vesnic pak založili novou pobřežní obec Vrboska.

Samotná obec je poměrně a její centrum má i poměrně zajímavou atmosféru dýchající historií. Chloubou je samozřejmě místní kostel, který patří k těm největším a nejvýstavnějším na ostrově. Blízko Vrbanje se nachází i další vnitrozemské vesnice Dol a Svirče.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.