Sdílet na Facebooku

Vrboska nádherná historické městečko na Hvaru

Přístavní městečko Vrboska je opravdu unikátní a velmi fotogenické. Nachází se v dlouhé zátoce (přes 1, 5 kilometru), která se velmi zvolna vkliňuje do vnitrozemí severního středu ostrova. Ač zde žije pouhých 526 stálých obyvatel, tak tu najdeme velké množství zajímavých staveb se zajímavou architekturou. Nejznámější památkou je pevnostní kostel sv. Marie (sv. Marija), který byl postaven v 16. století na obranu obyvatel a jako útočiště v nepříznivých dobách. Jak se můžete přesvědčit z obrázků z tohoto článku, tak se jedná o opravdu masivní pevnost.

Pohled na městečko Vrboska z opevněného kostela

Jinak samotná obec Vrboska vznikla v 15.století jako rybářská vesnice a část této charakteristiky si zachovala dodnes. O původu a samotném názvu městečka existují dvě teorie. První praví, že je odvozeno od vnitrozemské vesnice Vrbanj, jejíž obyvatelé používaly zdejší zátoku jako svůj chráněný přístav. Druhá teorie pak pravý, že název města pochází z latinského verboscam, což znamená zalesněný.

Přístav Vrboska v zátoce

Dnes je Vrboska ale hlavně oblíbenou turistickou destinací. Původně mohutná mořská zátoka se postupně zužuje a klikatí městem až se z ní stane jen metrový potůček. Nejsou tak potřeba žádná mola a jako přístav slouží celé nábřeží ve středu města. V nejužších místech se pak přes zátoku klanou kamenné mosty. Před tím první a největším v centru Vrbosky je pak také malý ostrůvek s palmou a pomníčkem, což je skoro až kýčovitá třešnička na dortu pro všechny fotografy.

Zkrátka pokud si chcete prohlédnout zajímavé historické městečko, tak s návštěvou Vrbosky rozhodně neprohloupíte.

Další obrázky z městečka:

Pohled na centrum

Zátoka postupně přechází v malý potůček

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.