Sdílet na Facebooku

Zavala na jihu Hvaru

Zavala je miniaturní letovisko ležící na jižním pobřeží ostrova Hvar. Je to zhruba uprostřed pobřeží. Nejbližším městečkem je na protilehlém břehu Jelsa. Zavala je čistě turistická vesnička ležící přímo u moře. Trvale zde žije jenom 144 obyvatel. Přímo naproti Zavale se nachází menší ostrov Ščédro dlouhý asi 6.5 kilometru. V dáli je pak viděl i ostrov Korčula.

Co se týká historie, tak Zavala byla původně založena jako pobřežní osada patřící pod vnitrozemskou vesnici Pitve. V 20. století se ale osamostatnila. Nejvýznamnější památkou je sídlo prince Tadija Kacica zhruba z roku 1630, který byl jedním z prvních majitelů obce. Ve městě se také nachází pár historických domů a dvě zajímavé kapličky.

  

Cesta do vesnice je poměrně komplikované a prakticky je možná pouze úzkým a neosvětleným tunelem Pitve, který je dlouhý 1.400 metrů a je řízen z obou stran semaforem. Další možností je cesta při pobřeží, která je ale také hodně úzká a klikatá.

Pláže jsou zde většinou hodně kamenné, ale několik v menších zátokách jich je i písečných, oblázkových.

V okolí se nacházejí další podobně miniaturní vesnice jako: Gromin Dolac, Ivan Dolac, Bojanič Bad, Jagodna, Sveta Nedjejla nebo Pitve.

Na strmých svazích kolem obce jsou četné vinice, které tomuto místu dávají opravdu krásnou a pohodovou atmosféru.

  

  

 

Panorama vesnice Zavala

 

Panorama focené od moře

 

1 Komentář

Tam jsme se byli podívat, můžu jen a jen doporučit. Krásná dovolená na Hvaru. Byli jsme sice ubytování na severu, ale půjčili jsme si auto http://www.dovolena-hvar.cz/hledam/autopujcovny-hvar/ a projeli jsme celý ostrov. Opravdu to stojí zato :-), s tím autem to nebyl vůbec špatný nápad.

Okomentujte článek

1.) Diskuze na tomto serveru je moderována. Nevhodné komentáře budou smazány.
2.) Podporujeme technologii Gravatar.com. Můžete si nastavit vlastní obrázek avatara.
3.) Jsou povoleny základní HTML tagy pro formátování textu.