Zavala na jihu Hvaru

Zavala je miniaturní letovisko ležící na jižním pobřeží ostrova Hvar. Je to zhruba uprostřed pobřeží. Nejbližším městečkem je na protilehlém břehu Jelsa. Zavala je čistě turistická vesnička ležící přímo u moře. Trvale zde žije jenom 144 obyvatel. Přímo naproti Zavale se nachází menší ostrov Ščédro dlouhý asi 6.5 kilometru. V dáli je pak viděl i ostrov Korčula.

Pokračování článku »

Gromin Dolac

Gromin Dolac je miniaturní dnes už vlastně téměř opuštěná vesnice na jižní straně ostrova. Nachází se zhruba uprostřed pobřeží. Nejbližší vesnice je Zavala, nejbližším městečkem je pak Jelsa. Velkou nevýhodou vesnice Gromin Dolac je, že se zbytkem ostrova je spojená jen hodně úzkým, neosvětleným a dlouhým tunelem Pitve.

Pokračování článku »

Vnitrozemská vesnice Vrbanj

Vrbanj (v místním nářečí: Varbonj) je větší vesnice ve vnitrozemí západního Hvaru. Administrativně patří pod správní město Stari Grad. Trvale zde žije 489 obyvatel, což Vrbanj řadí spíše k těm větším vesnicím. Obec je situována v geografickém středu ostrova, v kopcích mezi Starim Gradem a městem Jelsa. Nejbližší moře je vzdáleno asi 5 kilometrů na západ i východ.

Pokračování článku »

Sveta Nedjelja

Sveta Nedjelja je menší vesnice na jižní straně ostrova Hvar. Administrativně obec patří k městu Hvar od kterého je vzdálené asi 13 kilometrů. Trvale zde žije jen kolem 140 lidí. Asi 5 kilometrů od obce se nachází dva malé ploché ostrůvky Lukavci, na nichž stojí i maják.

Pokračování článku »

Horská vesnice Vrisnik

Vrisnik je malou vnitrozemskou vesnici v horách (ve výšce 252 metrů) na ostrově Hvar. Administrativně spadá pod město Jelsa. Trvale zde žije 215 obyvatel. Na začátku 20. století to přitom bylo ještě přes 700 obyvatel. I dnes se ale Vrisnik pomalu vylidňuje.

Pokračování článku »

« Starší články